Konya Yeni Halk Sağlığı Laboratuarına Kavuşuyor

 

KONYA YENİ HALK SAĞLIĞI LABORATUVARINA KAVUŞUYOR

     Selçuklu Belediyesi tarafından Sakarya Mahallesinde yaptırılan İl Halk Sağlığı Laboratuarının Temeli düzenlenen törenle atıldı. İnsan sağlığını etkileyen faktörlerin tıbbi analizlerinin yapılacağı Laboratuarın yapımı 210 günde tamam lanarak Selçuklu ve tüm Konya halkının hizmetine sunulacak.

Sağlık Kuruluşlarına 19 Milyon Başvuru
 
   Halk sağlığının önemi günden güne artmakta diyen İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci;”Konya’da içme ve kullanma sularının analizini yapan halk sağlığı laboratuarlarımız; dönemsel bazda fitness salonlarındaki havuzların, damacanaların ve şebeke sularının tahlillerini yapmaktadır. Bebeklerimizi daha ilk dönemlerinde talasemi’ye (Akdeniz Anemisi) karşı bu laboratuarlarımızda önlem alıyoruz. Amacımız tedaviden ziyade koruyucu sağlık önlemlerini almaktır.Muayene için Yılda 19 milyon başvurunun olduğu sağlık kuruluşlarında koruyucu hekimliğe önem veriyoruz. Gerçekleştirdiği hizmetlerden dolayı Selçuk Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyorum.”dedi.
 
   Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır’ın selamlama konuşması sonrası kürsüye gelen AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı ise; belediyelerin sorumluluk alanlarının sadece kaldırım, asfalt ve park-bahçe olmadığını; sosyal belediyecilik anlayışının önem kazandığı günümüzde,sosyal sorumluluk anlamında hizmet üreten Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve ekibine teşekkür ederken, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, belediyelerimiz yelpazelerini çok genişlettiler ve hizmetlerini Avrupa’dan daha iyi seviyelere getirdiler.”Filozofvari”  bir belediyecilikle hizmet veren belediyelerimiz diğer kurumlarla birlikte hareket ederek güzel eserler ortaya çıkardığını belirtti.
   Sağlık alanındaki yatırımlarına hız kesmeden devam eden Selçuklu Belediyesi, Sakarya Mahallesinde yapılacak olan İl Halk Sağlığı Laboratuvarının temelini de atarak projelerine bir yenisini daha ekledi.1775 metrekare alan üzerine yapılacak olan Sakarya İl Halk Sağlığı Laboratuvarı bodrum,zemin ve birinci katlardan oluşacak. Altı farklı branşta tahlil yapılabilecek olan laboratuvarda; sterilizasyon,aşı,kimya,portör,talesemi ve bakteri laboratuvarı yer alacak.Ayrıca halk sağlığı laboratuvarında soğuk depo,acil müdahale odası,aile hekimi odası,izleme odası,sorumlu odası,danışman doktor odasının yanı sıra raporlama ünitesi,karanlık oda,idari odalar,personel dinlenme odası,yemekhane ve mutfak yer alacak.2,7 milyon TL'ye mal olacak poliklinik,2013 yılı başında (210 günde) tamamlanarak hizmete açılacak.
 
  Sakarya İl Halk Sağlığı Laboratuvarının temel atma törenine, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haşmet Okur, Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci,Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Lütfi Saltuk DEMİR, Halk Sağlığı Müdür Yardımcılarımız Ömer ÜNSAL, Murat UYAV, Numune Hastanesi Başhekimi Halil İbrahim Topatan, AK Parti Selçuklu İlçe teşkilatı yöneticileri, partililer, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

   Protokol konuşmalarının ardından yapılan kurdele kesimiyle tesisin temeli atıldı.
 
 

 

Horozluhan Mahallesi A. Basri Sk. No:4
42040 Selçuklu / KONYA

Latest Updates

posted on December 20, 2015

posted on December 21, 2015

Location